Uzlaştırmacı Eğitimi (1. Grup)

Uzlaştırmacı Eğitimi (1. Grup)

Ceza Muhakemesinde Uzlaştırmacı Eğitimi kapsamında 7-19 Eylül 2019 tarihleri arasında Ankara’da UFSEM Binasında gerçekleştirilen 1. Grup Eğitimi başarıyla tamamlandı ve devam koşulunu sağlayan katılımcılara katılım belgeleri takdim edildi.

Ceza Muhakemesinde Uzlaştırmacı Eğitiminde ilk grup eğitimi Libra Akademi’nin katkılarıyla gerçekleştirilerek tamamlandı. Toplam 48 saatlik eğitimde dersler haftaiçi mesai saatlerinden sonra ve haftasonu gün boyu sürdü.

Programın amacı suça maruz kalarak mağdur konumda bulunan kişi ve şüpheli konumda bulunan sanık ile beraber çalışarak, içinde bulunulan mevcut sorunlu durum alanında çalışma ve adalet sistemi çerçevesinde çözüm oluşturma yoluyla yeterlilik kazandırma eğitimidir.

Eğitimin ilk günü Dr.Öğr.Üy. Nezahat Demiray tarafından Onarıcı Adalet konulu ders anlatıldı. Ardından Prof. Dr. Çetin Arslan Uzlaşmanın Esasları ve Şartlarını anlattı.

Uzlaştırmacı Eğitiminin ikinci gününde ise Dr.Öğr.Üy. Hakan Kızılarslan Soruşturma Evresinde Uzlaştırma Usulü ve Uzlaştırmacının Görevlendirilmesi, Nitelikleri ve Eğitimi dersi verildi.

5 saatlik İletişim konulu Eğitimi Doç.Dr.İbrahim Keklik tarafından işlendi. Keklik , iletişim süreci ve etkili iletişim konusunu anlattı.

Soruşturma ve Kovuşturma Evresinde Uzlaştırmanın Hukuki Sonuçları ve Uzlaşma Teklifi eğitimini ise Doç.Dr.Uğur Ersoy anlattı.

Eğitimimizin ikinci haftasında Prof.Dr.Tuncay Ergene, 8 saatlik Müzakere konusunu anlattı. Çatışma , çatışma çözme biçimleri ve rol modellerimiz konusuna dikkat çekti.

Kovuşturma Evresinde Uzlaştırma Usulü ve Hukuki Sonuçlarını Dr.Öğr.Üy. Hakan Kızılarslan işledi.

12 saatlik Uygulama eğitimini Uzlaştırmacı Abdülkadir Anaç verdi. Uygulamada Uzlaştırmacının sahada hangi terimlerle,belgelerle ve hangi süreçte nelerle karşılaştığı açıklanarak uygulamalı biçimde pekiştirildi.

Uygulamada, herkese bir senaryo verildi ve her bir katılımcının rolü belirlendi.Örnek olay ile uzlaştırmacı eğitimlerinde aldıkları bilgiler doğrultusunda uzlaştırma sürecini yönetmesi istendi.

Eğitimin sonunda uzlaştırmacılık yapabilecek bilgi seviyesine ve özgüvene sahip olduklarını anladılar.

Eğitimin sonunda devam koşulunu sağlayan katılımcılara katılım belgeleri UFSEM Müdürü Doç. Dr. Özge Yücel, Uzlaştırmacı Eğitici Abdülkadir Anaç ve Libra Akademi’den Avukat Ali Selek tarafından takdim edildi.