Uzlaştırmacı Eğitimi 2. Grup

Uzlaştırmacı Eğitimi 2. Grup

Ceza Muhakemesinde Uzlaştırmacı Eğitimi 2.Grubumuz 9 -21 kasım tarihleri arasında Ankara UFSEM binamızda  Libra Akademi katkılarıyla gerçekleştirildi. Devam koşulunu sağlayan katılımcılara katılım belgeleri takdim edildi.

Toplam 48 saatlik eğitimde dersler haftaiçi mesai saatlerinden sonra ve haftasonu gün boyu sürdü.

Eğitimin ilk günü Dr.Öğr.Üy. Nezahat Demiray tarafından Onarıcı Adalet konulu ders anlatıldı. Ardından Arş.Gör. Sibel Can Uzlaşmanın Esaslarını  anlattı.

Uzlaştırmacı Eğitiminin ikinci gününde ise Doç.Dr.Seydi Kaymaz Uzlaştırmanın şartları,soruşturma evresinde uzlaştırma usulü ,uzlaştırmacının uyması gerek etik kurallar ,görevlendirmesi ve nitelikleri eğitimi konularını işledi.

Dr.Öğr.Üyesi Dilek Ulusal haftaiçi ve haftasonu  iletişim süreci ve etkili iletişim dersini işledi.

Soruşturma ve Kovuşturma Evresinde Uzlaştırmanın Hukuki Sonuçları ve Uzlaşma Teklifi eğitimini ise Seydi Kaymaz ile devam edildi.

Eğitimimizin ikinci haftasında Prof.Dr.Tuncay Ergene, 8 saatlik Müzakere konusunu anlattı. Çatışma , çatışma çözme biçimleri ve rol modellerimiz konusuna dikkat çekti.

Kovuşturma Evresinde Uzlaştırma Usulü ve Hukuki Sonuçlarını Arş.Görevlisi Selen Evirgen anlattı.

12 saatlik Uygulama eğitimini Uzlaştırmacı Abdülkadir Anaç verdi. Uygulamada Uzlaştırmacının sahada hangi terimlerle, belgelerle ve hangi süreçte nelerle karşılaştığı açıklanarak uygulamalı biçimde pekiştirildi.

Uygulamada, herkese bir senaryo verildi ve her bir katılımcının rolü belirlendi. Örnek olay ile uzlaştırmacı eğitimlerinde aldıkları bilgiler doğrultusunda uzlaştırma sürecini yönetmesi istendi.

Eğitimin sonunda uzlaştırmacılık yapabilecek bilgi seviyesine ve özgüvene sahip olduklarını anladılar.

Eğitimin sonunda devam koşulunu sağlayan katılımcılara katılım belgeleri UFSEM Müdürü Doç. Dr. Özge Yücel, Uzlaştırmacı Eğitici Abdülkadir Anaç ve Libra Akademi’den Avukat Ali Selek tarafından takdim edildi.